Norveç Nobel Komitesi

Norveç Nobel Komitesi

2014-05-22 04:27:00
Norveç Nobel Komitesi
Vikipedi, özgür ansiklopedi
 
Komite toplantıları düzenlenen Norveç Nobel Enstitüsü

Norveç Nobel Komitesi (NorveççeDen norske Nobelkomité), Norveç'te 1901'de kurulan organizasyon; Edebiyatalanındaki olağanüstü başarılarına göre kişiler veya kuruluşlara Nobel Ödülü'nü vermektedir.

 

 

Nobel Edebiyat Ödülü[değiştir | kaynağı değiştir]
Nobel Edebiyat Ödülü sahibi duyurusunun yapılması

Norveç Nobel Komitesi tarafından her yıl Edebiyat alanındaki olağanüstü katkıları için edebiyatçılara Nobel Edebiyat Ödülü (İsveççeNobelpriset i litteratur) ödülü verilir. Bu ödül, Alfred Nobel'in 1895 yılında isteğiyle ve 1901 yılından itibaren edebiyatçılara alanlarındaki olağanüstü katkıları için, Alfred Nobel'in sözleri ile "bir idealist eğilimi en farklı şekilde ifade eden yazara" verilmeye başlanan Nobel Kimya ÖdülüNobel Fizik ÖdülüNobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü ve Nobel Barış Ödülü ile birlikte beş Nobel Ödülünden birisidir[1]Alfred Nobel'in sözleri aslında ilk başta birçok tartışmaya neden olmuştur. İsveç dilinde 'idealisk' kelimesi 'idealistik' ve 'ideal' olarak çevrilmektedir. Bu da Lev Tolstoy ve Henrik İbsen gibi dünyaca tanınmış yazarların başlarda yazdıkları yeterince idealistik bulunmadığından ötürü bu ödülü alamamalarına yol açmıştır. Alfred Nobel'in vasiyeti gereği bu ödül Nobel Vakfı tarafından yönetilir ve Norveç Nobel Komitesi tarafından her yıl düzenlenen bir ödül töreniyle verilmektedir[2]Nobel Edebiyat Ödülü ilk kez 1901 yılında verilmiş, bu ödülü Fransa'danSully Prudhomme kazanmıştır. Her ödül sahibi, bir madalya, bir diploma ve miktarı yıllara göre değişen nakit para ile ödüllendirilir[3]. Ayrıca yedi defa hiçbir kimseye Nobel Edebiyat Ödülü verilmemiştir (19141918193519401943)[4].

Norveç Nobel Komitesi toplantıları Norveç Nobel Enstitüsü'nde düzenleniyor ve ödülü kazanan da burada ilan edilir. Ödül töreni, 1990 yılından beri ancak Oslo City Hall'de yapılıyor.

0
0
0
Yorum Yaz